Vstupujeme do království čtenářů

Mgr. Daniela Kozůbková

• Mgr. Kateřina Šebestová

Zámecká komnata království čtenářů se zalila sváteční atmosférou.

Její nádherné zdobení nás okouzlilo a slavnostní řeč vznešené paní knihovnice doslova fascinovala.

Ohromující fanfára uvedla čtenářského krále.

Vstup do jeho země však byl (jako v každé správné pohádce) podmíněn zkouškou.

Náš úkol nespočítal v utnutí dračí hlavy nebo v hledání živé a mrtvé vody, ale ve čtení věty pohádkového příběhu.

Král se tvářil spokojeně. Pak všechny, kdo mu dali obaz své oblíbené pohádkové postavy, pasoval svým žezlem na čtenáře. Každý z nás získal potvrzení ke vstupu do království, leporelo o městě Bruntálu, záložku a medaili, která je zároveň zárukou pro roční vstup do království čtenářů (= do knihovny) zdarma.

Po pasování a šerpování se slavnostní vstup do země plné knih uzavřel přísahou, která spočívala ve správném zacházení s knihami a důležitosti dovednosti, kterou žáci prvních tříd během roku ve škole ovládli a takto uctili dne 15. 6. 2022 v aule ZŠ Školní díky obětavosti knihovnic z Městské knihovny v Bruntále.